Εθελοντική Αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 22 Ιουνίου 2015 , από ώρα 09.30 έως 13.30, στον χώρο της Κεντρικής Πλατείας Ραφήνας, σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο <»ΛΑΙΚΟΝ>», για την ενίσχυση της Δημοτικής Τράπεζας Αίματος.
Σκοπός της Δημοτικής Τράπεζας Αίματος είναι η παροχή βοήθειας σε κάθε δημότη του νέου Δήμου Ραφήνας – Πικερμίου στη δύσκολη στιγμή που θα χρειαστεί αίμα.
Η τράπεζα αίματος για να λειτουργεί σωστά και να μπορεί να παρέχει βοήθεια σε κάθε δημότη, θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη συμμετοχή εθελοντών. Η ζήτηση σε αίμα ετησίως από το Δήμο μας ξεπερνάει τις 100 φιάλες ενώ ο αριθμός αιμοδοτών μας κάθε φορά είναι περίπου 30. Η μονάδα αιμοληψίας μπορεί να έρχεται στη Ραφήνα και το Πικέρμι δύο φορές το χρόνο εφόσον η συμμετοχή είναι μεγαλύτερη.
Σας καλούμε να συμμετέχετε κι εσείς ,στο πιο υψηλό έργο αλληλεγγύης και ανθρωπιάς .
Ας μην ξεχνάμε ότι η «Εθελοντική Αιμοδοσία», αποτελεί την πιο καθαρή και κορυφαία μορφή εθελοντισμού από όλες .
O ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΡΑΦΗΝΑΣ – ΠΙΚΕΡΜΙΟY
BAΣΙΛΕΙΟΣ ΠΙΣΤΙΚΙΔΗΣ