Την Παρασκευή 22 Μαΐου στις 19.00 στο ΚΑΠΗ Ραφήνας (Ελ. Βενιζέλου 21), ο Δήμος Ραφήνας-Πικερμίου και οι εκδόσεις «Εύμαρος» μας προσκαλούν στην παρουσίαση του βιβλίου (γ΄ έκδοση) του Αντιπεριφερειάρχη Δυτικού Τομέα Αθηνών, Σπύρου Τζόκα «Ο κύκλος των “μάταιων” πράξεων», όπως είχε προαναγγείλει ο Βασ. Πιστικίδης χθες στην εκδήλωση για τον Κόντογλου.
Πρόκειται για ένα ιστορικό μυθιστόρημα με φόντο την ζωή του Ναπολέοντα Σουκατζίδη, και για το βιβλίο θα μιλήσουν οι:
Βασιλική Λάζου, διδάκτωρ Ιστορίας Παντείου Πανεπιστημίου,
Κατερίνα Οικονομάκη, φιλόλογος,
Σπύρος Τζόκας, συγγραφέας, αντιπεριφερειάρχης Δυτικής Αθήνας και τέως Δήμαρχος Καισαριανής.
Την εκδήλωση θα χαιρετίσουν:
Ο Δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου Βασίλης Πιστικίδης, ο Αντιπεριφερειάρχης Ανατολικής Αττικής Πέτρος Φιλίππου και ο υπεύθυνος των εκδόσεων «Εύμαρος».
Αποσπάσματα από το βιβλίο θα αναγνώσει ο ηθοποιός Νίκος Βερλέκης, ενώ την συζήτηση θα συντονίσει ο δημοσιογράφος Περικλής Καπετανόπουλος.
Δύο λόγια για το βιβλίο
Ιστορικό μυθιστόρημα με φόντο τη ζωή του αγωνιστή-μάρτυρα Ναπολέοντα Σουκατζίδη, της σύντομης ζωής του και ταυτόχρονα λεηλατημένης. Από φύτρα μικρασιατική είναι.
Από εκεί ξεκινάει η ιστορία του. Το 1909.
Και η Ιστορία του τόπου 1909 – 1944. Οι μικρασιάτικοι τόποι, οι σχέσεις με τους Τούρκους, οι εκτοπισμοί του 1914 – 15, η Ελλάδα των δύο ηπείρων και των πέντε θαλασσών, η τραγωδία και η καταστροφή, ο νόστος και η απώλεια, η αποκατάσταση και η προσαρμογή, ο μεσοπόλεμος, το ιδιώνυμο, η οικονομική κρίση, οι τόποι εξορίας, η 4η Αυγούστου, ο πόλεμος, η κατοχή, η αντίσταση… οι εκτελέσεις.
Η τραγική ιστορία της πατρίδας μας με φόντο τη διαδρομή ενός προσώπου, ενός ηρωικού ανθρώπου.
Ποιος είναι ο Ναπολέων Σουκατζίδης (δείτε εδώ)