Αυτή τη φορά η ιστορία μας είναι παλιά, πολύ παλιά… προπολεμική όπως συνηθίζουμε να λέμε σ αυτές τις περιπτώσεις. Πάμε λοιπόν πίσω στο 1936. Η φωτογραφία- ντοκουμέντο είναι τραβηγμένη στην Ραφήνα λίγο πριν ξεσπάσει ο Β’ Παγκόσμιος. Για δύσκολους λύτες!
Είναι από αυτές (τις φωτογραφίες) που ο παππούς δίνει στο γιο κι εκείνος στον εγγονό.
Οδηγός είναι ο Χρυσός Κελέκης και στον μασπέ του αυτοκινήτου είναι από αριστερά προς τα δεξιά: Ιορδάνης, Κώστας και ο Σταύρος (τα τρία αδέλφια).
Μ. Κ