Τα «κορίτσια» της Καλλιτεχνικής ομάδας του ΚΑΠΗ Ραφήνας εντυπωσίασαν τον κόσμο που γέμισε το Σάββατο βράδυ τον προαύλιο χώρο του ΚΑΠΗ τόσο με τις υποκριτικές όσο με τις μουσικές τους ικανότητες.
Το καλωσόρισμα έκανε η Διευθύντρια του ΝΠΔΔ Φιλ. Καβουνίδης κα Ευγενία Καπριγιάννη, η οποία έδωσε τον λόγο στον Δήμαρχο Ραφήνας – Πικερμίου Β. Πιστικίδη, ο οποίος μεταξύ άλλων είπε: «Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζω στην καλοκαιρινή εκδήλωση του ΚΑΠΗ Ραφήνας. Καταφέραμε σε μικρό χρονικό διάστημα να μετά-εγκαταστήσουμε το ΚΑΠΗ σε έναν νέο αναβαθμισμένο χώρο με μεγάλες προοπτικές. Φιλοδοξούμε να δημιουργήσουμε ένα φιλόξενο “σπίτι” που να καλύπτει όλες τις ανάγκες και θα αποτελεί μια ζεστή αγκαλιά και ένα στοργικό και φιλόξενο καταφύγιο για τους μεγαλύτερους στα χρόνια αλλά γεμάτους διάθεση συμπολίτες μας.
Με την ευκαιρία αυτή εκφράζω τις ευχαριστίες μου τόσο προς την διοίκηση του Νομικού προσώπου “Φίλιππος Καβουνίδης” , όσο και προς το διοικητικό, επιστημονικό και βοηθητικό προσωπικό των ΚΑΠΗ που βρίσκονται διαρκώς κοντά στα μέλη μας.
Ήδη στο ΚΑΠΗ της Ραφήνας λειτουργεί Κινηματογράφος και σήμερα είμαστε εδώ για να απολαύσουμε μια θαυμάσια παράσταση από την Καλλιτεχνική ομάδα που δίνει μια νότα αισιοδοξίας και μια πινελιά χρώματος στην ζωή μας σε αυτές τις δύσκολες μέρες που ζούμε».
Η μεγάλη έκπληξη ήταν ο παρουσιαστής του προγράμματος Τόλης Πικουλίδης ο οποίος, αν και όπως είπε έπρεπε να ακυρώσει το δείπνο συμφιλίωσης που είχε σήμερα με την πεθερά του, δέχθηκε να παρουσιάσει τα κορίτσια της Καλλιτεχνικής ομάδας μετά από πολύ σκληρές διαπραγματεύσεις που διήρκησαν ένα ολόκληρο λεπτό.
Το πρόγραμμα τα είχε όλα: Ξεκίνησε με την χορωδία της Καλλιτεχνικής ομάδας που ερμήνευσε παραδοσιακά αλλά και προσφυγικά τραγούδια, συνέχισε με την θεατρική παράσταση “Αποτυχημένος Γάμος” και ολοκληρώθηκε με τραγούδια και λαϊκούς χορούς.
Την εκδήλωση παρακολούθησαν μεταξύ άλλων εκτός από τον Δήμαρχο Βασ. Πιστικίδη, οι Αντιδήμαρχοι Αντ. Παλπατζής και Δήμ. Τσεβά, ο πρόεδρος του ΝΠΔΔ Φιλ. Καβουνίδης Γ. Χαχολάκης, ο πρόεδρος του ΔΟΠΑΠ Γ. Δουβίτσας, ο Π. Βλαχάκης, η κα. Χρ. Παναγιώτου, η κα. Τασούλα Πανταζή – Δημοπούλου, o Βλ. Καϊσερλόγλου, Δημ. Σακκάς.
Την Καλλιτεχνική ομάδα απαρτίζουν οι: Καίτη Γεωργιάδου, Χαρά Δεληγιάννη, Νίκη Δημητρίου, Ρίνα Διαγγελάκη, Καίτη Δελμά, Κατερίνα Λαγγούση, Πόπη Μαραγκουδάκη, Παναγιώτα Μήτσου, Ευγενία Μουτσάτσου, Μίκα Μπουκουβαλίδου, Ιωάννης Παρασκευάς, Σάρα Παρασκευά, Άννα Πετρίδου, Αναστασία Σακκά, Τάσος Μάνος, Φωτεινή Τσακίρη.
Την διδασκαλία και την σκηνοθεσία είχε ο Αλέξανδρος Διαμαντής.
Posted by irafina.gr on Wednesday, November 4, 2015