Ο Αντιδήμαρχος Ραφήνας -Πικερμίου Γ. Κοκκόλης για όσους δεν γνωρίζουν κατάγεται από την Κεφαλλονιά. Σήμερα όταν ενημερώθηκε για τον αιφνίδιο θάνατο του Μητροπολίτη Γεράσιμου Μητροπολίτη Κεφαλλονιάς έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb
”Δεν υπάρχουν λόγια. Από το πρωί σκέφτομαι εκείνο τον περίφημο ψαλμό του Δαυίδ, σύμφωνα με τον οποίο είναι σαν το χορτάρι του ανθρώπου η ζωή, σαν το λουλούδι του αγρού, έτσι ανθίζει. Μα άνεμος πάνω του περνά και δεν υπάρχει πια και ούτε που φαίνεται ο τόπος που βρισκόταν πριν. Προ ημερών που τον είδα έλεγε πόσο βάρος νιώθει να φέρει το όνομα του Αγίου Γερασίμου, πόσο μικρός αισθανόταν.
Καλό ταξίδι παπά Γεράσιμε.
Τους καλούς ανθρώπους τους παίρνει νωρίς ο Θεός. “