Για 16η συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιήθηκε την Κυριακή που μας πέρασε ο αγώνας δρόμου Βελερεφόντεια 2015, ο οποίος διοργανώθηκε με την πρωτοβουλία του Δήμου Μαραθώνα και του Α.Π.Σ. Τελμησσός.
Η διαδρομή είχε εκκίνηση τη Ν. Μάκρη και οι δρομείς κάλυψαν 6 χλμ. Υπήρχε και η απόσταση για μικρά παιδιά η οποία ήταν 300μ.
Η απογευματινή ώρα εκκίνησης (7 μμ) σε συνδυασμό με τον καλό καιρό βοήθησε πολλούς δρομείς να πετύχουν γρήγορους χρόνους.
Καταγράφηκαν στο σύνολο 256 συμμετοχές, μεταξύ των οποίων ήταν και διακεκριμένα ονόματα του χώρου, όπως ο Κυριάκος Λαζαρίδης, ο Σπύρος Ανδριόπουλος, ο Γιώργος Μάλιαρης, ο Παναγιώτης Χαραμής, ο Γιάννης Μόνος και ο Ηλείας Ζαχαρωγιαννης, αποδεικνύοντας τη μεγάλη απήχηση που είχε αυτός ο αγώνας και φέτος.
Να σημειωθεί ότι στον αγώνα συμμετείχαν και μέλη του Πρότυπο σημειώνοντας πολύ αξιόλογες διακρίσεις:
όνομα γενική κατάταξη χρόνος λεπτά: δευ/πτα
Παρηγόρης Στέφανος 35ος 25:53
Βακρινός Δημήτρης 85ος 28:23
Η προετοιμασία των αθλητών μας βασίστηκε στις εξειδικευμένες προπονήσεις που παρέχει η ομάδα δρομέων Protypo Running Team η οποία έχει απώτερο σκοπό τις αποστάσεις για Μαραθώνιους.
Αν θέλετε να ενταχθείτε στο δυναμικό της ομάδας μας μην διστάσετε να επικοινωνήσετε με τη γραμματεία του Πρότυπο. Δεκτά και μη-μέλη!