Πριν κάνα μήνα (15/6) το Δημοτικό Συμβούλιο Ραφήνας-Πικερμίου είχε πάρει την απόφαση… “περί έγκρισης έναρξης διαδικασιών για το έργο «Επισκευή – συντήρηση σχολείων» για το έτος 2015”. Σήμερα που περάσαμε από το 1ο Δημοτικό είδαμε ότι τα έργα ξεκίνησαν.
Θυμάμαι ότι ο Αντιδήμαρχος Ευαγγ. Μπουρνούς είχε κάνει την εισήγησή του λέγοντας ότι “Ανάλογα με την παλαιότητα θα πρέπει να γίνουν κάποιες επεμβάσεις. Εξαιρούνται τα καινούργια σχολεία (π.χ Κοντοράβδη). Εκτός από το 1ο δημοτικό που είναι το παλαιότερο σχολείο και ανήκει σε άλλο έργο μιας και απαιτεί τις περισσότερες επεμβάσεις για να μπορεί να είναι λειτουργικό για τα επόμενα πολλά χρόνια”.
Η αρχή έγινε λοιπόν απ ότι διαπιστώσαμε τουλάχιστον στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ραφήνας.