Οι μαθητές του ΓΕΛ Πικερμίου κινηματογραφούν στο ποτάμι υπό τις οδηγίες της Νατάσσας, στα πλαίσια πολιτιστικού και περιβαλλοντικού προγράμματος του σχολείου. Από τότε πέρασαν πάνω από πέντε χρόνια.
Οι μαθητές της φωτογραφίες είναι όλοι φοιτητές.
Σήμερα η Μελίνα, η κοπέλα στα δεξιά, πήρε το πτυχίο της από το τμήμα Μέσων Μαζικής Επικονωνίας και Πολιτισμού της Παντείου. Καλή τύχη στη Μελίνα. Καλή τύχη σε όλα τα παιδιά που σύντομα θα πάρουν και αυτά πτυχίο. Καλή τύχη και στον Βαλανάρη.
Ο ποταμός Βαλανάρης αποτελεί σημαντικό κομμάτι της προσωπικής μας κουλτούρας.
Η προστασία του θα έπρεπε να αποτελεί προτεραιότητα για την Περιφέρεια Αττικής και τους Δήμους από τους οποίους διέρχεται.
Παρόλα αυτά, οι διαχειριστικές πρακτικές των αρμόδιων αρχών είναι συχνά εξαιρετικά εχθρικές για το οικοσύστημα του Βαλανάρη.
Η Μνήμη, όμως, και η προσωπική κουλτούρα είναι αναμφίβολα πολύ πιο σημαντικές από τα μικροσυμφέροντα των λίγων που καραδοκούν για να τον αξιοποιήσουν, όπως μόνο αυτοί ξέρουν….
Αντώνης Λαζαρής