Καταγγελία από τον Εξωραϊστικό σύλλογο «Νηρέας» κατά κοπής πεύκου σε χαρακτηρισμένη δασική έκταση στο ύψος της οδού Ολυμπιάδος 9 στον Πρωτέα.
Η εικόνες που βλέπουμε στις φωτογραφίες ήταν το θέαμα που αντίκρισαν δημότες της περιοχής Νηρέα-Πρωτέα σήμερα το πρωί.
Το άτυχο πεύκο εμπόδιζε μάλλον τη θέα κάποιων ενοίκων της απέναντι πολυκατοικίας και έτσι «κάποιοι» αποφάσισαν να κόψουν 5 μέτρα από την κορφή του, ένα κορμό διατομής 20cm που χρειάστηκε τουλάχιστον 5-10 χρόνια για να αναπτυχθεί.
Άλλωστε δεν ήταν το πρώτο θύμα γιατί κατά τη διάρκεια των τελευταίων 2-3 χρόνων έχουν κοπεί κορφές άλλων τεσσάρων πεύκων στην ίδια συστάδα. Σημειωτέον ότι από την ίδια πολυκατοικία κάποιοι κατ’ επανάληψη κουτσουρεύουν και πεύκο που βρίσκεται μέσα στο οικόπεδό τους.
Το πεύκο (όπως και ο σχίνος) είναι δασικά είδη και η κοπή τους ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ.
Αν κάποιος ειδοποιούσε την αστυνομία και το δασαρχείο «τη στιγμή του εγκλήματος» ο δράστης και οι όποιοι ηθικοί αυτουργοί θα πήγαιναν αυτόφωρο.
Ας μην αδιαφορούμε όταν βλέπουμε τέτοια εγκλήματα να συντελούνται μπροστά στα μάτια μας. Τους σταματάμε επιτόπου και καλούμε τις αρχές (αστυνομία, δήμο, δασαρχείο).
Ο Δήμος ανταποκρίθηκε άμεσα στην κλήση που έγινε από τον Εξωραϊστικό Σύλλογο «ΝΗΡΕΑΣ» αμέσως ενημέρωσε το Δασαρχείο το οποίο εντός των ερχόμενων ημερών θα πραγματοποιήσει αυτοψία παρουσία του Συλλόγου.
Ο Σύλλογος δήλωσε ότι θα προχωρήσει σε όλες τις απαραίτητες νομικές ενέργειες προκειμένου οι υπαίτιοι ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ.