Τμήματα Βιωματικής Εκπαίδευσης, πιο γνωστής ως Θεατρικό Παιχνίδι, ίδρυσε πρώτη στη Ραφήνα, υπό την αιγίδα του Δήμου, η Παιδαγωγός Τασούλα Πανταζή – Δημοπούλου με εθελοντική προσφορά από το 1988.
Σήμερα κάποιοι από αυτούς που ξεκίνησαν με την ιδρύτρια συνεχίζουν είτε μόνοι, είτε με τα παιδιά τους, προσφέροντας μάλιστα ουσιαστική βοήθεια στα σημερινά νεαρά μέλη.
Με ρυθμό, αυτοσχεδιασμό, καλλιέργεια της πολύτιμης δημιουργικής φαντασίας. μέσα από παραμύθια, τραγούδια, χορό καταλήγουν σε μια ψυχαγωγική συν – δημιουργία.
Με Λόγο, Τέχνη, Κατασκευές και ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ, εντυπωσιάζουν… με εκδηλώσεις π.χ., για τον ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ και τον ΦΩΤΗ ΚΟΝΤΟΓΛΟΥ, που άφησαν άριστες εντυπώσεις για την οργάνωσή τους και τον πλούσιο τρόπο παρουσίασης (βίντεο, έκθεση στοιχείων, χορό, και ανταλλαγή σχετικών ιστοριών.
Τα μελή της ομάδας που παρουσίασαν το αφιέρωμα στον Φώτη Κόντογλου με την παιδαγωγό κα Τάσουλα Πανταζή-Δημοπούλου σε αναμνηστική φωτό με τον
Δήμαρχο κ. Βασίλη Πιστικίδη, τον πρόεδρο του ΔΟΠΑΠ κ. Γιώργο Δουβίτσα και τους Αντιδημάρχος κ.κ Παλπατζή, Τσεβά, Κοκκόλη
Το δε ΠΑΙΔΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ, που παρουσίασαν φέτος με τίτλο: ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ήταν κάτι που θα εύχονταν να έχουν πολλοί άλλοι Δήμοι.
Σενάριο δικό τους, όπως πάντα σχεδόν, με αυτοσχέδια κοστούμια, μάσκες και πλούσια μηνύματα/ τραγούδια.
Η καθιερωμένη καλοκαιρινή τους θεατρική παράσταση, κυρίως από ενήλικες: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ, έχει στόχο τον ανεπίτρεπτο τρόπο επικοινωνίας του σημερινού Έλληνα με τον καυστικό τίτλο: ΜΙΛΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ Σ’ ΑΚΟΥΩ… και θα είναι στο Γυμνάσιο–Λύκειο Ραφήνας, στις 26 Ιουλίου , ημέρα Κυριακή, και ώρα έναρξης 9:15 μ.μ. Στα πλαίσια του θεατρικού καλοκαιριού 2015, του δήμου Ραφήνας -Πικερμίου. Είσοδος ελεύθερη