Στην εποχή μου (παλιά καραβάνα γαρ) όταν απολυόμασταν από τον στρατό λέγαμε το γνωστό μότο: “απολύομαι στραβάδια δεν κοιμάμαι πια τα βράδια…”. Τη σήμερον ημέρα τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Παράδειγμα ο Παναγιώτης Γαβριήλ που υπηρέτησε τη μαμά πατρίδα και πήρε το χαρτί της ελευθερίας του (από τον στρατό).
Χθες λοιπόν ο περί ου ο λόγος πήρε το πολυπόθητο απολυτήριο από τον στρατό και πλέον δηλώνει ελεύθερος και ενεργός πολίτης. Με ένα απλό μήνυμα που έγραψε στο fb ανέφερε πως… “9 μήνες ήταν και πέρασαν… Νέοι φίλοι για μια ζωή, εμπειρίες, ένα χειρουργείο και τέλος”.
Ποιος θα μας φυλάει τα βράδια τώρα Παναγιώτη;