Παρά το ότι η Ελλάδα περνάει το δικό της Γολγοθά, στον Δήμο Ραφήνας-Πικερμίου συνεχίζουν να δουλεύουν. Τουλάχιστον όσον αφορά τα έργα στην Έλλης Αλεξίου.
Ο δρόμος και σήμερα ήταν κλειστός για τα οχήματα λόγω των έργων διαπλάτυνσης του πεζοδρομίου.
Εμείς περάσαμε μια βόλτα το μεσημεράκι να δούμε τι γίνεται με τα συγκεκριμένα έργα.
Με χαρά διαπιστώσαμε πως στο δρόμο είχε τοποθετηθεί σήμανση για τα έργα όπου πραγματικά εργάτες με τη χαρακτηριστική στολή μετέφεραν μπάζα, συμμάζευαν και σκούπιζαν.