Οι εκλογές και το δημοψήφισμα σήμερα έχουν την τιμητική τους. Όμως υπάρχουν κι αυτοί που η Κυριακή είναι η μέρα για θάλασσα. Δεν την αλλάζουν με τίποτα. Ψήφισαν και μετά πήγαν για μια βουτιά ή το ανάποδο πήγαν για μπάνιο και μετά θα ψηφίσουν. Το irafina.gr πήγε στις παραλίες της Ραφήνας, είδε, φωτογράφισε και γράφει…
Στο Μπλε Λιμανάκι ούτε ζέστη, ούτε κρύο. Κόσμος υπήρχε, όχι ο κακός χαμός όπως την προηγούμενη Κυριακή, αλλά παρότι η θάλασσα δεν ήταν καθαρή πολλοί προτίμησαν το Μπλε για μπάνιο. Και στο τσιμέντο, στην προβλήτα δηλαδή, αλλά και στην παραλία οι λουόμενοι ήταν αρκετοί. Στην Καλάδα ουδείς. Δεν λέει σήμερα!
Στην πλαζ λίγα πράγματα. Κόσμος υπήρχε στο μπαράκι (στο κέντρο της παραλίας), αλλά πέρα από εκεί λίγες ομπρέλες με λίγους λουόμενους. Ίσως γιατί παρά τη ζέστη, τα νερά δεν ήταν ήρεμα.
Μία από τα ίδια και στις Μαρίκες. Που άλλες Κυριακές γινόταν πανικός. Σήμερα κάτω του μετρίου, όσον αφορά την προσέλευση των λουόμενων. Κάτι η ψηφοφορία, κάτι το κυματάκι κάτι η βρώμικη θάλασσα έπαιξαν τον ρόλο τους.