Άλλη μια επιτυχία για την ραφηνιώτισα Δήμητρα Μήλα, η οποία βάλθηκε να γίνει συλλέκτρια μεταλλίων στον χορό. Η χαρά η΄ταν διπλή, μια και το χρυσό συνέπεσε με την ημέρα των γενεθλίων της.
Αυτό όμως που μας συγκλόνισε είναι η αφιέρωση του μεταλλίου, σε ένα πρόσωπο που απ ότι καταλάβαμε δίνει την πιο σκληρή μάχη. Αυτή για την ίδια της τη ζωή.
Το γεγονός αυτό αποκτά τεράστια σημασία και για εκείνη αλλά και για τη Δήμητρα που προχώρησε σε μια τέτοια πράξη ανθρωπιάς. Αυτό αξίζει πάνω από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε.
Διαβάστε πως η ίδια δημοσιοποίησε όλα αυτά:
“Ο σημερινός (σ.σ. χθεσινός) αγώνας ήταν πολύ σημαντικός για εμένα. Χτες μου ζήτησε μια πολύ αγαπημένη φίλη να χορέψω για εκείνη και να τής αφιερώσω την διάκριση μου.
Για εμένα ήταν ένας αγώνας για εκείνη είναι μία καθημερινή μάχη να νικήσει την ασθένεια. Η πρώτη θέση σου ανήκει φίλη μου γιατί είσαι νικήτρια.
Σ΄ αγαπώ πολύ και συνέχισε τον αγώνα σου”.