Η πρώτη αναγνωριστική συγκέντρωση έδωσε θετικά μηνύματα. Παρευρέθησαν κάτοικοι και από άλλες περιοχές της Ραφήνας, γνώστες των προβλημάτων, ευαισθητοποιημένοι, ενημερωμένοι τόσο για τους ρύπους και την ποιότητά αυτών, αλλά και τις βλαβερές συνέπειες στον ανθρώπινο οργανισμό, το έδαφος, τα φυτά και γενικότερα στο περιβάλλον.
Επιπλέον έγινε γνωστό ότι δεν τηρείται τόσο το προβλεπόμενο ωράριο πτήσεων, όσο και η προβλεπόμενη τροχιά απογείωσης και προσγείωσης των αεροσκαφών, προκειμένου οι εταιρείες να γλυτώνουν χιλιόμετρα πτήσης και συνεπώς χρήματα, με αποτέλεσμα η διέλευση να γίνεται πάνω από την πόλη της Ραφήνας και όχι από το λόφο Έτος και από εκεί σε μεγάλο ύψος πλέον πάνω από την Νέα Μάκρη.
Συμφωνήθηκε μία νέα συνάντηση στις 5 Ιουλίου με την συμμετοχή περισσότερων συλλόγων και φορέων ώστε η συγκεκριμένη κίνηση να ανοίξει προς την κοινωνία, ενημερώνοντας για τα προβλήματα με σκοπό την επιβολή της τήρησης των κανονισμών και παράλληλα της καταβολής των προβλεπόμενων αντισταθμιστικών τελών.