Η μουσειοσκευή του Λ.Ε.Ρ. με θέμα την παραδοσιακή ποδιά συνεχίζει να ταξιδεύει, ακόμα και μέσα στην περίοδο της πανδημίας, μεταφέροντας τα ελληνικά έθιμα, τον πολιτισμό, την τέχνη στους μικρούς μαθητές του 3ου Νηπιαγωγείου Ραφήνας.
Η δασκάλα τους, μέλος και συνέφορος του Λ.Ε.Ρ. , Ελένη Ανδρικοπούλου, περιπλανήθηκε μαζί με τα παιδιά της τάξης της σε τόπους, παραμύθια, εργαστήρια της παραδοσιακής ποδιάς.
Οι μικροί μαθητές έπαιξαν, ζωγράφισαν, σχεδίασαν και χόρεψαν με τις παραδοσιακές ποδιές, αποτύπωσαν με το δικό τους μοναδικό τρόπο παραδοσιακά μοτίβα!
Αποτελεί χαρά και τιμή για το Λ.Ε.Ρ. η συνεισφορά του στη μετάδοση του ελληνικού λαϊκού πολιτισμού στις νέες γενιές!