Ο λαός , για άλλη μια φορά , κόντρα στα φερέφωνα και κόντρα στον φόβο και τον πανικό , έδωσε κατ’ αρχήν με την συμπεριφορά του , μαθήματα σε όλο τον κόσμο . Με καρτερικότητα , στωικότητα και σθένος δίδαξε τι σημαίνει δημοκρατία. Προσοχή όμως .
Η ερμηνεία του ΟΧΙ , πρέπει να είναι σωστή. Δηλαδή , μην πέσουμε στην παγίδα των νικητών και των ηττημένων.
Ο λαός πάντα δίνει και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία , αν χρειαστεί, ειδικά όταν βλέπει και διαισθάνεται την αγωνία μιας κυβέρνησης για το καλό του τόπου.
Προσωπικά δεν θα υποστηρίξω ακραίες τοποθετήσεις ή απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς , γιατί ορισμένοι κατάφεραν να απαξιωθούν στα μάτια του λαού μόνοι τους.
Την τελευταία εβδομάδα , εμφανίστηκαν τόσοι ξεχασμένοι σωτήρες να μας πείσουν πως μας αγαπάνε και να μας πείσουν για το καλό μας.
Πρώτο συμπέρασμα: ο κόσμος έπαψε σε μεγάλο ποσοστό να πιάνεται κορόιδο.
Δεύτερον : Όσοι τους επιστράτευσαν για να ωφεληθούν , μήπως έκαναν την καλύτερη δυσφήμιση γι αυτό που ήθελαν να περάσουν με τα απεγνωσμένα μηνύματα , αφού ο λαός τους έχει ήδη διαγράψει;
Τρίτον : Όποιος σκάβει τον λάκκο του άλλου , τελικά πέφτει ο ίδιος μέσα.
Το κυριότερο όμως μήνυμα , απευθύνεται στην κυβέρνηση. Ο λαός έδωσε κι άλλη ευκαιρία στην προσπάθειά σας για την καλύτερη συμφωνία.Και θα την στηρίξει , όπως οφείλουν να την στηρίξουν και όσοι ψήφισαν ΝΑΙ. Ο στόχος από εδώ και πέρα είναι κοινός.
Ο καθένας μπορεί να πετύχει κάτι. Όλοι μαζί μπορούμε τα πάντα.
Υ.Γ. Όσοι νομίζουν πως έχουν το αλάθητο , ας προσγειωθούν επιτέλους και όσοι βγαίνουν στον αέρα ως δημοσιογράφοι , ας αποκαταστήσουν το επάγγελμά τους , ειδικά αν το θεωρούν λειτούργημα και όχι ξεπούλημα