Άμεση ήταν η αντίδραση της Πυροσβεστικής και της Πολιτικής Προστασίας στο ξέσπασμα της φωτιάς σήμερα το πρωί στο Ντράφι. Γύρω στις 9 ξέσπασε φωτιά σε ξερά χόρτα, από καλώδια της ΔΕΗ.
Προφανώς πέρασε απότομα το ρεύμα και άρπαξαν τα χόρτα. Ευτυχώς η φωτιά μετά την κινητοποίηση κατασβέστηκε πλήρως αυτή την στιγμή.
Η μία εστία ήταν κοντά στην πλατεία στο Ντράφι στην διασταύρωση των οδών Αχαιών και Δωριέων (κάτω περίπτερο). Η άλλη εστία ήταν λίγο μακρύτερα και αποτέλεσμα της φωτιάς ήταν να καεί ένα μπάρμπεκιου.
Δεν κινδύνεψαν σπίτια παρά το γεγονός ότι υπήρχε άμεσος κίνδυνος. Εννέα οχήματα της Πυροσβεστικής, η Πολιτική Προστασία της περιοχής, υδροφόρες αλλά και ότι άλλο χρειαζόταν συμμετείχαν στην επιχείρηση κατάσβεσης της φωτιάς.
Αυτή τη στιγμή απλώς υπάρχουν απλώς για φύλαξη κάποιοι.
Όχημα της ΔΕΔΔΗΕ αποκαθιστά τη βλάβη με το καλώδιο.
Επί τόπου έσπευσαν αμέσως ο Δήμαρχος ραφήνας-Πικερμίου Βασίλης Πιστικίδης, οι Αντιδήμαρχοι Αντώνης Παλπατζής και Γιώργος Κοκκόλης κι ο Άρης Μπουράνης πρόεδρος τοπικού σύμβουλίου Πικερμίου.