Το Σάββατο 17 Ιουνίου 2023 στο Μουσείο Μαραθωνίου Δρόμου πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της έκθεσης ζωγραφικής της Ιταλίδας ζωγράφου Adriana Gigliareli από την Περούτζια της Ούμπρια .
Την εκδήλωση καλωσόρισε ο Δήμαρχος Μαραθώνος κος Στέργιος Τσίρκας ο οποίος συνεχάρη την ζωγράφο και εξήρε τα εμπνευσμένα έργα της.
Για την έκθεση μίλησε ο καλλιτεχνικός διευθυντής του ΔΙ.ΜΑ.ΚΕΤ. Αλέξανδρος Παπακωνσταντίνου.
Παρευρέθηκαν επίσης ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού κος Ευάγγελος Κυπαρίσσης, ο Δημοτικός σύμβουλος κος Βασίλης Αλικιώτης , ο κος Νίκος Παπαργύρης από το ΔΣ της ΚΕΔΜΑ, η κα Γεωργία Κάτσα, Πρόεδρος του συλλόγου Γυναικών Μαραθώνα, η κα Δέσποινα Γρηγοροπούλου, Πρόεδρος του συλλόγου Αρκάδων κ.α.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης διαβάστηκε η ευχαριστήρια επιστολή του συμβούλου πολιτιστικών του Δήμου της Περούτζια, για την διοργάνωση και φιλοξενία της έκθεσης στο Μουσείο και δόθηκε συμβολικό δώρο στον Δήμαρχο Μαραθώνος , ο οποίος και ανταπέδωσε εκφράζοντας την επιθυμία για περαιτέρω συνεργασία των δύο Δήμων με κοινές πολιτιστικές δράσεις.
Η ιδέα της διοργάνωσης αυτής της υπέροχης έκθεσης ανήκει στον κο Παναγιώτη Καρούκη και τον ευχαριστούμε θερμά για την εξαιρετική συνεργασία μας.