Το 2023 έκλεισαν 100 χρόνια από την εγκατάσταση των Τριγλιανών προσφύγων στη Ραφήνα.
Στη Δύση της χρονιάς, το Λύκειο Ελληνίδων Ραφήνας οργανώνει άλλη μια αφιερωματική εκδήλωση σε συνεργασία με την Παντοβασίλισσα Ραφήνας, που αφορά στην προσωπικότητα του Τριγλιανού Ιερομάρτυρα Χρυσοστόμου Σμύρνης και σε άλλους Μικρασιάτες Άγιους, που μαρτύρησαν για την πατρίδα και την πίστη τους.
Με αφορμή το βιβλίο του Γιάννη Εμίρη, μιλούν ο Αρχιμανδρίτης Τιμόθεος Αγγελής και ο Πολιτικός Επιστήμονας, Κωνσταντίνος Χολέβας, την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου, στις 11.00 π.μ.στην αίθουσα ΚΑΠΗ Ραφήνας.