Τις πρωινές ώρες του Σαββάτου (15/6) ενημερώθηκε το Α’ Λιμενικό Τμήμα Ωρωπού του Κεντρικού Λιμεναρχείου Χαλκίδας ότι ένας 66χρονος ημεδαπός ανασύρθηκε χωρίς τις αισθήσεις του στη θαλάσσια περιοχή της παραλίας του Μαρκόπουλου.
Ο 66χρονος μεταφέρθηκε με ένα ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ στο Γενικό Ογκολογικό Νοσοκομείο Κηφισιάς, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του.
Προανάκριση διενεργείται από τη Λιμενική Αρχή του Ωρωπού, ενώ η σορός πρόκειται να μεταφερθεί στο Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών για τη διενέργεια νεκροψίας-νεκροτομής