Σε νέα ανακοίνωση που εξέδωσε το ΠΑΚΟΕ αναφέρεται πως το 50% των νερών κολύμβησης στην Βραυρώνα και την Αρτέμιδα είναι ακατάλληλα
Να θυμίσουμε πως το προηγούμενο χρονικό διάστημα, οι ανακοινώσεις του ΠΑΚΟΕ έχουν προκαλέσει “θύελλα” αντιδράσεων από τους Δήμους όπως του Μαρκοπούλου, αφού έχει χαρακτηρίσει παραλίες οι οποίες είναι ιδιαίτερα γνωστές και με μεγάλη επισκεψιμότητα ως “ακατάλληλες”
Αναλυτικά η ανακοίνωση αναφέρει:
Επιστημονικό συνεργείο του ΠΑΚΟΕ στις 11/07/2024 πραγματοποίησε δειγματοληψίες μετά από καταγγελίες κατοίκων σε παραλίες όπου κολυμπούν χιλιάδες πολίτες.
Από τον συνημμένο πίνακα και χάρτη διαπιστώνεται ότι το 50% των δειγμάτων βρέθηκαν ακατάλληλα για κολύμβηση.
Χρειάζεται ειδική προσοχή ιδιαίτερα για τα παιδιά και τις γυναίκες.