Στη Ραφήνα βρίσκεται ο Περιφερειάρχης Αττικής Νίκος Χαρδαλιάς. Με αφορμή την συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου που θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά στη Ραφήνα, στις 15:00 το μεσημέρι της Δευτέρας (29/7) πραγματοποιήθηκε συνάντηση με αυτοδιοικητικούς και πολίτες στο DiAngelo
Στο επίκεντρο βρέθηκε η ΣΜΠΕ για το master plan για το Λιμάνι της Ραφήνας, όπως και άλλα θέματα που αφορούν την Ραφήνα, όπως η διαπλάτυνση της Λεωφόρου Φλέμινγκ, οι δασικοί οικισμοί εκτός σχεδίου, το Πολεοδομικό Σχέδιο κ.α
Η συνάντηση βρίσκεται σε εξέλιξη ενώ στο Diangelo βρίσκονται η Αντιπερρειφερειάρχης Ανατολικής Αττικής Βίκυ Καβαλλάρη, ο περιφερειακός σύμβουλος Πολυχρόνης Μπαϊρακτάρης, η Δήμαρχος Ραφήνας Πικερμίου Δήμητρα Τσεβά, Αντιδήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι της συμπολίτευσης και της αντιπολίτευσης, η πρόεδρος της ΔΗΜ ΤΟ Ραφήνας Πικερμίου και πρώην Δ/Σ του ΟΛΡ Δέσποινα Γκικάκη