Η Διεύθυνση Ανάπτυξης της Περιφερειακής Ενότητας Ανατολικής Αττικής, ανακοίνωσε την επιβολή προστίμου σε κατάστημα στη Ραφήνα και πιο συγκεκριμένα σε ιχθυοπωλείο/ψαροταβέρνα για παράβαση των Κανόνων ΔΙΕΠΠΥ.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση, μετά από έλεγχο που πραγματοποιήθηκε στο εν λόγω κατάστημα διαπιστώθηκε παράβαση του άρθρου 71 παρ. 3Β της ΥΑ 91354/2017 σύμφωνα με το οποίο:
Στους τιμοκαταλόγους αναγράφονται απαραίτητα είτε μεμονωμένα, είτε κατά ομάδες φαγητών γλυκών ποτών, με τρόπο που να γίνεται αντιληπτή η διάκριση αυτή στον καταναλωτή το «Κατεψυγμένο» εφόσον πρόκειται για κατεψυγμένο. Κατά τον επιτόπιο έλεγχο διαπιστώθηκε ότι για το είδος «Καλαμαράκια», δεν αναγραφόταν επί του τιμοκαταλόγου η ένδειξη «Κατεψυγμένο».
Το πρόστιμο που επιβλήθηκε είναι στα 500 ευρώ