Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη για την Εθνική 71-77 την Αυστραλία – Αγωνία για την πρόκριση!

Η Ελλάδα νίκησε την Αυστραλία με 77-71, όμως δεν γνωρίζει ακόμα να προκρίθηκε στους 8 των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η ελληνική ψυχή των παικτών του Βασίλη Σπανούλη τους οδήγησε στη νίκη και την τρίτη θέση. Αν καταφέρναμε να πετύχουμε ένα καλάθι στην τελευταία επίθεση τότε η Ελλάδα θα είχε προκριθεί από σήμερα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον γνωστό καλό Γιάννη Αντετοκούνμπο να σκοράρει κατά ριπάς και την Ελλάδα να δείχνει συγκέντρωση στο αμυντικό παιχνίδι. Από την πλευρά τους οι Αυστραλοί προσπάθησαν να τρέξουν την Εθνική, κάνοντας επιθέσεις 10 δευτερολέπτων ακόμα κι αν δεν τους έβγαινε το παιχνίδι. Η Ελλάδα κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με επτά πόντους διαφορά (14-21). Σε νεκρό χρόνο, με το σκορ στο 21-25, οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ στο τρίποντο και οι Αυστραλοί μείωσαν σε 24-25. Πρώτος σκόρες για τους Αυστραλούς στην πρώτη περίοδο ο Μιλς με 8 πόντους και για την Εθνική ο Αντετοκούνμπο και ο Γουόκαπ επίσης με 8.

Τα στατιστικά: Η Αυστραλία έκλεισε την περίοδο με 5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ (6-4), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 5 φάουλ και τον Μιλς στους 8 πόντους. Η Ελλάδα έχει 6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ (7-3), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 6 φάουλ και τους Γουόκαπ – Αντετοκούνμπο στους 8 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ονειρεμένα με ένα 14-0 υπερ την Ελλάδας και το σκορ να διαμορφώνεται στο 24-39, πριν σκοράρουν οι Αυστραλοί, μετά από 3 «άκαπνα» λεπτά. Η Ελλάδα συνέχισε την εκπληκτική άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση και 2:34 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου βρισκόταν στο +17 (33-50). Με μερικά σκαμπανεβάσματα το ημίχρονο έκλεισε τελικά με τη μέγιστη διαφορά (+17) στο 36-53, με Γουόκαπ και Αντετοκούνμπο στους 13 πόντους και τον Ντίνο Μήτογλου στους 11. Από την πλευρά της η Αυστραλία έχει τον Μιλς «κολλημένο» στους 8 πόντους, μαζί με τον Λάντεϊλ που τον «έπιασε».

Τα στατιστικά: Η Αυστραλία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 9/23 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 6/2 βολές, 17 ριμπάουντ (11-6), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 10 φάουλ και τους Μιλς – Λάνταλ στους 8 πόντους. Η Ελλάδα έχει 16/21 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 6/10 βολές, 27 ριμπάουντ (20-7), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη, 12 φάουλ και τον Αντετοκούνμπο στους 15 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Εθνική να πιάνει το +19 και την Αυστραλία να προσπαθεί να κρατηθεί, με τους Ντίνο Μήτογλου και Τόμας Γουόκαπ να συνεχίζουν να κρατούν τα ηνία στο σκοράρισμα με το σκορ στο τετράλεπτο στο 41-59. Η άμυνα των Αυστραλών έχει επικεντρωθεί στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος μπορεί μεν να «έμεινε πίσω» στο σκοράρισμα, όμως σε κάθε ευκαιρία ανοίγει το παιχνίδι, τραβάει παίκτες και βγάζει τους συμπαίκτες του με ελέυθερα σουτ. Με τους Γουόκαπ και Μήτογλου να κάθονται στον πάγκο με τρία φάουλ, η απόδοση της Εθνικής έπεσε και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους Αυστραλούς να μειώσουν τη διαφορά στους 12 (47-59), μέχρι που ένατρίποντο του Χαραλαμπόπουλου ξεκόλλησε την Ελλάδα. Αν και για τα δεδομένα του ματς η τρίτη περίοδος μπορεί να θεωρηθεί κακή, το καλό είναι ότι έληξε με επί μέρους σκορ 14-9.