ΑΟ Χαϊδαρίου – Θύελλα Ραφήνας 3-1: Ξεκίνημα με το… αριστερό (φωτό)

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Θύελλα Ραφήνας για το πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής για τη σεζόν 2024 – 2025, στο “Τάκης Χαραλαμπίδης” καθώς ηττήθηκε με 3 – 1 από το Χαϊδάρι

Μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Ματτέα, ο Γκέτσι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Καλογερόπουλο, ανοίγοντας το σκορ του αγώνα.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, που στη συνέχεια έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα.

Συγκεκριμένα, στο 11ο λεπτό, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Ματτέα, ο Γκέτσι πήρε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Καλογερόπουλο σε μια δύσκολη απόκρουση.

Στο 16ο λεπτό, Γκέτσι και Ματτέα συνεργάστηκαν πολύ ωραία μέσα στην περιοχή, παίζοντας το ένα – δύο, με τον τελευταίο να σουτάρει, αλλά και πάλι ο Καλογερόπουλος είπε όχι.

Στο 18ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Γκουτίδη στο σημείο του πέναλτι, ο Αργυρίου στην κίνηση έκανε το σουτ, με τον Καλογερόπουλο να αποκρούει.

Στο 25ο λεπτό, ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, για χέρι μέσα στην περιοχή, με τον Χίσο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το 1 – 1.

Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβόδισμα, όταν, μετά από συνεργασία του Ματτέα με τον Γκέτσι σε εκτέλεση κόρνερ, ο τελευταίος επιχείρησε τη σέντρα – σουτ, ο Αλεξίου βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, σπρώχνοντάς τη προς τα δίχτυα για το 2 – 1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη καλή ευκαιρία για το Χαϊδάρι ήταν στο 49ο λεπτό, όταν λάθος της άμυνας εκμεταλλεύτηκε ο Αργυρίου, το σουτ του, όμως, πέρασε μόλις άουτ.

Η μοναδική καλή στιγμή για τη Θύελλα σημειώθηκε στο 55ο λεπτό, όταν το σουτ του Ντολάνι φάνηκε να ελέγχει ο Ντούνης, πριν η μπάλα καταλήξει άουτ.

Στο 74ο λεπτό, μετά από σέντρα του Τσιούλου στο δεύτερο δοκάρι, ο Καλογερόπουλος έκανε ασταθή έξοδο, με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Αργυρίου, το σουτ του, όμως, κατάφερε να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Καλογερόπουλος.

Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Κυριαζής κατάφερε να πετύχει το 3 – 1 και να κλειδώσει τη νίκη για το Χαϊδάρι, με ωραία κεφαλιά στη δεξιά γωνία, μετά από σέντρα του Γκέτσι.

Συνθέσεις:

Χαϊδάρι: Ντούνης, Αλεξίου, Παπαχαραλάμπους (57′ Χατζηροδίτης), Πολίτης, Σταγάκης, Τσιούλος, Γκέτσι (89′ Νταλακούρας), Γκουτίδης, Ματτέα (78′ Κυριαζής), Μπουτσικάρης (89′ Συριόπουλος), Αργυρίου

Θύελλα Ραφήνας: Καλογερόπουλος, Μαργέτης (55′ Γερώνυμος), Φλώρος (81′ Μακροδημήτρης), Μαντζώρος, Φύτρος, Τσούκας, Μπουτάκης (46′ Σταυρίδης), Πιτιλάκος (46′ Κωτσάκης), Γκούμας, Χίσο, Ντολάνι (81′ Κοντογιάννης)