Το Ευρωπαϊκό μουσείο Άρτου και το Διαδραστικό Αγροτικό Λαογραφικό μουσείο Βαρνάβα συμμετέχουν και φέτος στον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων για το 2024.
Το φετινό θέμα “Μουσεία, Εκπαίδευση και Έρευνα”, έχει σκοπό να αναδείξει τα μουσεία ως χώρους που καλύπτουν ένα ευρύ πεδίο γνώσεων, όπως η τέχνη, η ιστορία, η επιστήμη, η τεχνολογία αλλά και η παράδοση, συμβάλλοντας έτσι στην κατανόηση ενός κόσμου βιώσιμου, συμπεριληπτικού και με ενσυναίσθηση.
Τα μουσεία Βαρνάβα θα υποδεχθούν δωρεάν τους μικρούς και μεγάλους επισκέπτες από τις 10 το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι, με ζυμαρένιες εκπαιδευτικές δράσεις και με επίκεντρο αυτών, το «κεντημένο ψωμί».