Ο Προκόπης Παυλόπουλος, ο οποίος χθες γνωστοποίησε ότι είναι θετικός στον κορονοϊό, εισήχθη σήμερα στο νοσοκομείο “Αλεξάνδρα”.
O τέως Πρόεδρος της Δημοκρατίας μπήκε στο νοσοκομείο για να του χορηγηθεί οξυγόνο, καθώς κρίθηκε αναγκαίο από τους γιατρούς του.
Θετική στον κορονοϊό, αλλά ασυμπτωματική είναι και η σύζυγός του, Σίσσυ Παυλοπούλου.
Όπως αναφέρει ιατρικό ανακοινωθέν του νοσοκομείο:
«Σήμερα 06/11/2021 και ώρα 11:10 π.μ. εισήχθη στη Θεραπευτική Κλινική το Γ.Ν.Α. «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ» ο πρώην Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Καθηγητής Κος Προκόπιος Παυλόπουλος για προληπτικούς λόγους.
Ο πρώην ΠτΔ είναι εμβολιασμένος, ασυμπτωματικός, η κατάσταση της υγείας του είναι πολύ καλή και κρίθηκε (από τον θεράποντα ιατρό του) προληπτικά η ολιγοήμερη παρακολούθηση σε νοσοκομειακό περιβάλλον, λόγω του ατομικού ιστορικού του ως ασθενής ΧΑΠ».