Μία σοκαριστική αποκάλυψη είχαμε στο Λαύριο. Στο πλαίσιο του προγράμματος Lavrion Metals Database από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και κατά τη διάρκεια καταγραφής των αρχαίων μεταλλευτικών φρεάτων βρέθηκαν οστά νεκρού ανθρώπου σε βάθος 100 μέτρων
Το γεγονός έκανε γνωστό ο κ. Μάρκος Βαξεβανόπουλος ο οποίος σε ανάρτηση του ανέφερε:
“Τα έγκατα του Λαυρίου μας επεφύλαξαν άλλη μια έκπληξη. Δυσάρεστη αυτή τη φορά. Ένας νεκρός άνθρωπος στο βάθος ενός μεταλλευτικού φρέατος.
Στο πλαίσιο του προγράμματος Lavrion Metals Database από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και κατά τη διάρκεια καταγραφής των αρχαίων μεταλλευτικών φρεάτων βρέθηκαν οστά νεκρού ανθρώπου σε βάθος 100 μέτρων. Πολύ άγριος θάνατος. Κρίμα για τον νεκρό.
Ενημερώσαμε φυσικά, τόσο το τοπικό αστυνομικό τμήμα, όσο και την αρμόδια Εφορεία Αρχαιοτήτων.”