Μια πολύ ενδιαφέρουσα ενημερωτική εκδήλωση πάνω στο εξαιρετικά επίκαιρο θέμα της Τεχνητής Νοημοσύνης διοργάνωσε ο Δήμος Μαραθώνος και το Μουσείο Μαραθωνίου Δρόμου, την Πέμπτη 18 Απριλίου.
Στόχος της εκδήλωσης ήταν να αναδείξει τις προκλήσεις και τη δυναμική που προσφέρει η Τεχνητή Νοημοσύνη, αλλά και τις αλλαγές που φέρνει στην ζωή μας.
Την εκδήλωση καλωσόρισε ο Αντιδήμαρχος κος Ευάγγελος Κυπαρίσσης.
Εισηγητές της ημερίδας ήταν: Ο κος Δημήτρης Παππάς, φυσικός, αναλυτής δεδομένων
Θέμα : «ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ»
και
Ο κος Παναγιώτης Κουνούδης, φιλόλογος, υπολογιστικός γλωσσολόγος, αναλυτής φυσικής γλώσσας
Θέμα : «ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ»
Το ενδιαφέρον του κοινού ήταν μεγάλο, κάτι που αποτυπώθηκε στα ερωτήματα και στις απορίες που τέθηκαν στους ομιλητές.
Παρευρέθηκαν: η Δημοτική Σύμβουλος κα Ευτυχία Σπανού, η πρόεδρος του συλλόγου Γυναικών Μαραθώνα κα Γεωργία Κάτσα, η κα Χρυσάνθη Μάνδηλα από τον σύλλογο “Τύμβος Μαραθώνα”, η κα Ελένη Σκλήκα από τον σύλλογο “ΘΕΜΙΣ” κ.α.