«Πόντος…Πατρίδα μ’ έμορφη, καμιάν κι ανασπάλω σε»
ΜΑΪΟΥ – Ημέρα μνήμης και τιμής για τους 353.000 Έλληνες του Πόντου, για τους οποίους τελέσαμε σήμερα Τρισάγιο στο Μνημείο Ηρωών Ακριτών του Πόντου στις Αχαρνές.
Εμείς οι Πόντιοι μάθαμε να κουβαλάμε τον Πόντο μέσα στην καρδιά μας. Εκατόν τέσσερα χρόνια πέρασαν από τότε, γεμάτα από συγκλονιστικές μαρτυρίες. Τόσα χρόνια γεμάτα μνήμες για όλες εκείνες τις βασανισμένες ψυχές που έχασαν παιδιά, γονείς, συντρόφους και αδέρφια.
Έχουμε χρέος να θυμόμαστε …
ί . ί
ή ής ής ής
– ί ής