Με γκολ από τα… αποδυτήρια έχασε η Θύελλα Ραφήνας, 1-0 από την Θήβα (φωτό & βίντεο)

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πανηγύρισε την Κυριακή (29/9) το απόγευμα η Θήβα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 4ο όμιλο.

Με γκολ του Κάμπα από τα… αποδυτήρια η ομάδα του Ν. Μεσολόγγη επικράτησε με 1-0 της Θύελλας Ραφήνας, στην πρώτη συνάντηση του έμπειρου προπονητή με την προηγούμενη ομάδα του.

Ήταν το 2ο λεπτό όταν ο 24χρονος επιθετικός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας από τη σέντρα του Δρόσου και με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Έκτοτε οι Βοιωτοί ήλεγξαν το παιχνίδι, με τους «λιγνιτωρύχους» να έχουν ελάχιστες καλές στιγμές, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησαν. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν στο δεύτερο μέρος τις ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο για να «κλειδώσουν» το «τρίποντο».

Η εικόνα του αγώνα

2′ ο Δρόσος έδωσε δεξιά στον Ελευθεριάδης, αυτός έκανε το γύρισμα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα πήγε στον Κάμπα κι αυτός με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα, για να κάνει το 1-0, ιδανικό ξεκίνημα για το συγκρότημα του Νίκου Μεσολόγγη.

17’ στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, ο Φλώρος το χλιαρό σουτ, δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Κατσαμπέκης.

19’ στην επίθεση οι γηπεδούχοι, πολύ καλή πάσα από τον Ελευθεριάδη στον Δρόσο, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε και το δυνατό σουτ, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι, μεγάλη ευκαιρία για την Θήβα.

28’ και πάλι στο προσκήνιο οι γηπεδούχοι, ο Ελευθεριάδης έκανε την πάσα στον κενό χώρο, στον Κάμπα, αυτός μπήκε στην περιοχή, ο Φλώρος έκανε το τάκλιν, η μπάλα πέρασε εκτός, ο Κάμπα έπεσε, φωνές για πέναλτι από τους γηπεδούχους, ο διαιτητής έδειξε κόρνερ και μικρή ένταση μεταξύ των παιχτών που έσβησε γρήγορα μετά από την επέμβαση των πιο ψύχραιμων.

36’ στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, ο Κοντογιάννης έκανε το πολύ δυνατό σουτ, ο Κατσαμπέκης απογειώθηκε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

49’ στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, η μπάλα πέρασε από την άλλη πλευρά, έγινε το γέμισμα, η κεφαλιά από τον Κοντογιάννη, η μπάλα πέρασε άουτ.

56’ οι ροσονέροι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Κάμπα έκανε την πάσα την κατάλληλη στιγμή, ο Αλεξανδρής έκανε το πλασέ, η μπάλα μόλις πάνω από το τέρμα, νέα τεράστια ευκαιρία χαμένη για την ομάδα της Θήβας!

69’ και πάλι στην επίθεση οι γηπεδούχοι, πάτησαν την περιοχή της Θύελλας, έγιναν οι κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Δρόσο, έκανε το ωραίο σουτ, ο Καλογερόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

74′ ο Κάμπα κράτησε την μπάλα εντός παιδιάς μετά από μια βαθιά μπαλιά και έφυγε στην “κόντρα”, μπήκε στην περιοχή, στο τετ-α-τετ με τον Καλογερόπουλο τον νίκησε ο γκολκίπερ της Ραφήνας, ο Δρόσος πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από το τέρμα, νέα τεράστια ευκαιρία για την Θήβα!

79’ και μετά από την εκτέλεση φάουλ με γέμισμα, στην επίθεση βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ο Χίσο κατέβασε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε την πάσα, ο Κωτσάκης «φάτσα με το τέρμα» έκανε την προβολή, η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι, τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους!

80′ ο Μαρτίνος έκλεψε την μπάλα κι έβγαλε αμέσως την ωραία κάθετη πάσα στον Κάμπα, αυτός μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να περάσει τον Καλογερόπουλο, έμεινε όρθιος παρά τα μαρκαρίσματα, δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, όμως, ούτε και ο Τσιώλης και μπλόκαρε ο Καλογερόπουλος!

85’ και πάλι στην επίθεση οι γηπεδούχοι, ο Κάμπα μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έδωσε στον Δρόσο, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις πάνω από το τέρμα, μια ακόμη χαμένη ευκαιρία από την Θήβα.

Διαιτητές: Μπαλογιάννης, Κουλοσούσας-Βλατάκης (Αθηνων)

ΘΗΒΑ (Νίκος Μεσολόγγης): Κατσαμπέκης, Καρδάμης, Καλύβας, Παναγιωτόπουλος, Σακελλαρόπουλος, Ντάφλας, Δρόσος (85′ Ζαπατίνας), Μαρτίνος, Αλεξανδρής (61′ Τσιώλης), Ελευθεριάδης (75′ Αγγέλης), Κάμπα

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Ανδρέας Ντερτινής): Καλογερόπουλος, Σπάρταλης, Φλώρος, Φύτρος, Μαντζώρος, Τσούκας (80′ Μπουντάκης), Κοντογιάννης (70′ Κωτσάκης), Μακροδημήτρης, Ντολλάνι (80′ Σταυρίδης), Γκούμας, Χίσο.