Στην σύλληψη ενός ηλικιωμένου άνδρα προχώρησαν οι άνδρες της Πυροσβεστικής. Σύμφωνα με όσα αναφέρεται, φαίνεται να είναι ο υπαίτιος για την μεγάλη φωτιά
Αναλυτικά η ανακοίνωση της Πυροσβεστικής αναφέρει:
Εντοπίστηκε από ανακριτικούς υπαλλήλους της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού (Δ.Α.Ε.Ε.), ένας ηλικιωμένος, ως υπαίτιος πρόκλησης πυρκαγιάς από αμέλεια σε γεωργική έκταση, στην περιοχή Κεραμωτή, της Δημοτικής Ενότητας Δρυμαλίας, του δήμου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων.
Για το ανωτέρω περιστατικό ενημερώθηκε σχετικώς η αρμόδια Εισαγγελική Αρχή και επιβλήθηκε διοικητικό πρόστιμο, σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 19/2020 Πυροσβεστική Διάταξη για παράβαση της υπ’ αριθμ. 9/2021 Πυροσβεστικής Διάταξης.