Με Ντερτινή η Τριγλία 2-0 τον Παμπαιανικό

Μια νίκη έψαχνε η Τριγλία για να πάρει τα πάνω της μετά τα στραβοπατήματα των δύο πρώτων αγωνιστικών στο πρωτάθλημα.

Ο στόχος (της νίκης) επετεύχθη στο Κύπελλο κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, όπως ήταν σήμερα ο Παμπαιανικός.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, μια και οι γηπεδούχοι που αγωνίζονται στην Γ΄ Εθνική σε σχέση με τους αντιπάλους τους που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β΄κατηγορίας ΕΠΣΑΝΑ, ήταν μεν ανώτεροι αλλά, δεν παρουσίασαν ιδιαίτερη βελτίωση.

Έπαιξαν όμως νέα παιδιά, που είχαν πάθος, όρεξη και πείσμα. Αρβανιτίδης και Ζαφειρόπουλος ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα, ενώ στην πορεία χρησιμοποιήθηκαν από τον Ανδρέα Ντερτινή που εκτελεί καθήκοντα υπηρεσιακού προπονητή, και οι Λημνιός (πολύ καλός), Παπαδιονυσίου, Μαντζεβελάκης και Παπαδόπουλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους κιτρινόμαυρους αφού μόλις στο 2ο λεπτό ένας κεραυνός του Τσάγκαρη εκτός μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσουνάκη.

Από κει και πέρα τα πράγματα δεν απλοποιήθηκαν όπως περιμέναμε μια και ο Παμπαιανικός έβγαλε αντίδραση στο γήπεδο τηρουμένων των αναλογιών βέβαια.

Μακρής (23΄) και Καφέντζης (28΄) είχαν καλές στιγμές για να διπλασιάσουν τα τέρματα υπέρ της Τριγλίας.

Ωστόσο το α΄45λεπτο θύμιζε περισσότερο “αγγαρεία”. Ασύνδετοι οι παίκτες της ραφηνιώτικης ομάδας, δεν έβγαλαν φάσεις για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το β΄ημίχρονο, μόνο που μετά το 75΄η Τριγλία βρήκε τον τρόπο να γίνει πιο πιεστική και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ.

Έτσι ο Λημνιός που από την στιγμή της εισόδου του στον αγωνιστικό χώρο, έγινε αρκετά επικίνδυνος για τον Τσουνάκη, μετά την ευκαιρία που είχε στο 75΄, σημείωσε το 2-0 με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι (77΄). Στο τέλος έπαιξε με πολλούς πιτσιρικάδες η Τριγλία, κάτι που ήθελε και ο κόσμος στην εξέδρα.

Δοκάρι είχε ο Μαντζεβελάκης πριν την λήξη (88΄). Καλή ευκαιρία επίσης για γκολ είχε πολύ νωρίτερα ο Αμπντουραχμάνι στο 60΄.

Συμπερασματικά ο κόουτς Ντερτινής έχει πολύ δουλειά στα λίγα 24ωρα που μεσολαβούν μέχρι τον αγώνα της Κυριακής κόντρα στην Χαλκίδα. Ωστόσο θα γυρίσουν οι απόντες και η ομάδα θα κατέβει ενισχυμένη στον δύσκολο αγώνα του πρωταθλήματος.

Διαιτητής ήταν ο Θ. Ζαχαρόπουλος. Κιτρινίστηκαν οι Πολυχρονάκης, Παπαδιονυσίου, Λημνιός.

Τριγλία: Καλαματιανός, Καμβύσης, Αρβανιτίδης, Μακρής, Πολυχρονάκης, Νικολακόπουλος (79΄Μαντζεβελάκης), Κότσι, Τσάγκαρης, Αμπντουραχμάνι (61΄Λημνιός), Ζαφειρόπουλος (59΄Παπαδιονυσίου), Καφέντζης (87΄Παπαδόπουλος).

Παμπαιανικός: Τσουνάκης, Νικολογιάννης (72΄Κομπότης), Κατσάι, Χατζής, Παπασωτηρίου, Λαβδας, Σέλβια, Γκόμπλιας (87΄Γερμανός), Λαγός (46΄Κοτροζίνης), Τσιγάρας, Δημητρούλας (56΄Καπρέλης).