Το irafina.gr, για ακόμα μία φορά πιστό στην καταγραφή όλων των μεγάλων γεγονότων της περιοχής βρέθηκε από νωρίς το πρωί της Κυριακής στη Διασταύρωση της Ραφήνας όπου και κατέγραψε το πέρασμα των δρομέων του 40ου Αυθεντικού Μαραθωνίου
Όπως σας έχουμε ενημερώσει ο Έντουιν Κίπροπ Κίπτο αναδείχθηκε νικητής στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, καθώς έκανε νέο ρεκόρ με χρόνο 2:10.34 και τερμάτισε πρώτος στην Κλασική Διαδρομή.
Από την Ραφήνα οι πρώτοι δρομείς πέρασαν στις 9:53 ενώ ο πρώτος Ραφηνιώτης περίπου στις 10:20.
Κάτοικοι της Ραφήνας βρέθηκαν στην Διασταύρωση και χειροκρότησαν τους δρομείς, ενώ σπουδαία ήταν η συμβολή των εθελοντών καθώς οι ναυτοπρόσκοποι της Ραφήνας ήταν εκείνοι μου έδιναν τα νερά στους δρομείς
Δείτε εικόνες από τον Μαραθώνιο όπως τον κατέγραψε ο φωτογραφικός φακός του irafina.gr