Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, τη Δευτέρα (29/7) η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε με 2-0 σετ (6-2, 6-1) το εμπόδιο της Γιουάν Γιουέ από την Κίνα και έτσι πέρασε στους «16» των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 στο μονό γυναικών.
Συγκεκριμένα, στο πρώτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη είχε τον έλεγχο και μάλιστα έκανε το μπρέικ για το 3-1. Έπειτα, η Μαρία Σάκκαρη έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2.
Με δυναμική, η Μαρία Σάκκαρη μπήκε και στο δεύτερο σετ, κάνοντας το 2-0. Παρ’ όλα αυτά, η Γιουάν Γιουέ κατάφερε το μπρέικ και «έγραψε» το 2-1. Αυτό, όμως, δεν πτόησε τη Μαρία Σάκκαρη και έτσι με τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ διαμόρφωσε το 6-1 και έφτασε στη νίκη-πρόκριση με 2-0 σετ.
Sakkari d. Yue Yuan 6-2 6-1 at the Olympics
Maria looks like she’s getting back on track.
And it couldn’t come at a better time.
She’s such an inspiration to so many Greek people around the world… a medal would mean everything.
Definition of a warrior princess.
🇬🇷🤍 pic.twitter.com/ibmXtCEOsR
— The Tennis Letter (@TheTennisLetter) July 29, 2024
Πάντως, στην επόμενη φάση του μονού γυναικών η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη Μάρτα Κόστιουκ από την Ουκρανία. Επισημαίνεται ότι η Μαρία Σάκκαρη, σε λίγες ώρες, θα συμμετάσχει και στο μικτό διπλό μαζί με τον Στέφανο Τσιτσιπά κόντρα στην Ντέμι Σχουρς και στον Γουέσλι Κόλχοφ από την Ολλανδία.
ieidiseis.gr