Ο Λευτέρης Πετρούνιας είναι ένας από τους σπουδαιότερους αθλητές στην ιστορία της Ελλάδας και το απέδειξε ξανά κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι, το οποίο είναι το τρίτο συνεχόμενο σε Ολυμπιακούς Αγώνες για τον επτά φορές πρωταθλητή Ευρώπης!
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίκων στους Ολυμπιακού Αγώνες του Παρισιού.
Με το σημερινό ο «άρχοντας των κρίκων» έφτασε τα τρία ολυμπιακά μετάλλια.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα και βαθμολογήθηκε με 15.100 βαθμούς. Πρώτος ήταν ο Κινέζος Γιανγκ Λιου με 15.300 και δεύτερος ο επίσης Κινέζος Τζινγκιουάν Ζόου με 15.233 βαθμούς