Ολυμπιακοί Αγώνες: Συγκινεί η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – “Κλαίω δύο μέρες τώρα – Είναι η τελευταία μου συμμετοχή”

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη τερμάτισε 22η στον τελικό των 20χλμ βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Η αθλήτρια από τη Θεσσαλία έκανε χρόνο 1:31:33, που αποτελεί και ρεκόρ για την τρέχουσα χρονιά.

Μάλιστα, η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη τερμάτισε κρατώντας κρατούσε στην αγκαλιά της σημαίες που της είχαν δώσει δικοί της άνθρωποι στη διαδρομή.

«Είναι η τελευταία μου συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες»

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ξέσπασε σε κλάματα στις δηλώσεις της μετά το τέλος του αγώνα, αναφέροντας παράλληλα ότι αυτή ήταν η τελευταία συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Κλαίω δύο μέρες τώρα, δεν μπορώ να συμμαζέψω τα συναισθήματά μου. Δεν ξέρω καν τι θέση έχω, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένη με βάση τη χρονιά που είχα. Όταν ένας αθλητής έχει πρόβλημα στο σώμα του, έχει πρόβλημα μετά και στο μυαλό του. Είμαι καλά τώρα. Έκανα μια αξιοπρεπή εμφάνιση στον τελικό. Φεύγω. Το Παρίσι μού αφήνει κάτι γλυκό. Όλη αυτή η εμπειρία, από την πρώτη στιγμή που αγωνίζομαι. Είχα πάντα ανοδική πορεία. Οπότε σίγουρα φεύγω με το κεφάλι πολύ ψηλά. Έχω να θυμάμαι πολλά όμορφα πράγματα. Αυτός ο όμορφος ανταγωνισμός. Αυτά τα συναισθήματα μόνο ο αθλητισμός μπορεί να στα χαρίσει» ανέφερε η κορυφαία Ελληνίδα βαδίστρια

Σε ερώτηση για το τι σημαίνει το «φεύγω», απάντησε: «Το “φεύγω” είναι “φεύγω”. Είναι η τελευταία μου συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Ευχαριστώ για την στήριξη. Μπορεί να μην χαρήκατε με το αποτέλεσμα μου, αλλά σας ευχαριστώ για την στήριξη».

Η Κινέζα Γιανγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

Η Κινέζα Τζιαγιού Γιανγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 20 χιλιόμετρα βάδην των Ολυμπιακών Αγώνων, που διεξάγονται στο Παρίσι, καθώς κάλυψε την απόσταση σε μία ώρα 25 λεπτά και 54 εκατοστά. Η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ με 1:23.49 από τον Μάρτιο του 2021, πήρε από την εκκίνηση την πρωτοπορία και χωρίς να δυσκολευθεί σε κανένα σημείο της διαδρομής τερμάτισε στην πρώτη θέση, καθώς δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τις αντιπάλους της. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανίδα Μαρία Πέρεθ και το χάλκινο, η Αυστραλή Τζέμινα Μόνταγκ.