Ολυμπιακοί Αγώνες: Θρίαμβος για την Εθνική ομάδα Πόλο Ανδρών – 13-11 τις ΗΠΑ!

Με συγκέντρωση στην άμυνα, έξυπνες επιλογές στην επίθεση και έναν Μάνο Ζερδεβά να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, η Ελλάδα επικράτησε των ΗΠΑ στο πόλο, για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Παίζοντας στο πλαίσιο του πρώτου γκρουπ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, η Ελλάδα κέρδισε στο ντέρμπι τους Αμερικανούς και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από τους Ιταλούς.

Παίζοντας δυνατή άμυνα και εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα ενάντια στους Αμερικανούς έφτασε να προηγείται με 4-2, προτού οι Αμερικανοί μειώσουν σε 4-3. Πάνω που το πρώτο οκτάλεπτο έληγε, όμως, ο Αμερικανός τερματοφύλακας πέταξε την μπάλα και αιφνιδίασε τον Ζερδεβά, ισοφαρίζοντας.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα για την Εθνική, και έναν Ζερδεβά να έχει κατεβάσει ρολά, προηγούμενη με 6-4, με δύο γκολ από τους Νικολαΐδη, Παπανικολάου. Η δεύτερη περίοδος έληξε 7-6 υπέρ της Εθνικής με γκολ από τους Ίρβινγκ, Αργυρόπουλο και Βάβιτς, ο οποίος σκόραρε με πέναλτι, το οπίο χρεώθηκε στον Ζερδεβά, αλλά ουδείς κατάλαβε ποτέ γιατί.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με αμυντική ολιγωρία για την ελληνική ομάδα, καθώς δύο φορές ο Μάνος Ζερδεβάς απέκρουσε, με τους Αμερικανούς να παίζουν με παίκτη παραπάνω, αλλά οι Γούντχεντ και Ντοντ βρέθηκαν μόνη τους, πήραν την επαναφορά και σκόραραν. Ο Αργυρόπουλος ισοφάρισε με πέναλτι που κέρδισε ο Κάκαρης, σε 8-8, όπως και ο Μπόουεν με πέναλτι έγραψε το 9-8 υπέρ των Αμερικανών, λίγο αργότερα. Στην επόμενη φάση ο αρχηγός της Εθνικής, Γιάννης Φουντούλης σκόραρε για το 9-9. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος με ένα έξυπνο τεχνικό γκολ έδωσε προβάδισμα στην Εθνική με 10-9. Ο Φουντούλης σκόραρε ξανά και διεύρυνε το προβάδισμα σε 11-9.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε πάλι με καλή άμυνα από την Ελλάδα. Το γκολ άργησε να έρθει, όμως ήρθε περίπου στο τετράλεπτο και με αυτό ο Γιάννης Φουντούλης έκανε το 12-9 για την Εθνική. Στην επόμενη φάση οι Αμερικανοί σκόραραν με τον Κουπίντο, μετά από ένα «άκαπνο» 9λεπτο, κάνοντας το 12-10. Ο Αργυρόπουλος στην επόμενη φάση έκανε το 13-10.

Οι συνθέσεις

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Γκίλλας, Αργυρόπουλος, Παπανικολάου, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.

ΗΠΑ (Ουντόβισιτς): Γουέινμπεργκ, Χούπερ, Βάβιτς, Ομπερτ, Ντάουμπε, Κουπίντο, Χάλοκ, Γούντχεντ, Μπόουεν, Τσ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ, Ιρβινγκ, Χόλαντ.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Ιταλία 6 (26-19)
Ελλάδα 5 (31-23)