Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Συμπλοκή οπαδών έξω από σύνδεσμο στον Γέρακα!

Επεισόδια σημειώθηκαν λίγη ώρα πριν την έναρξη του 4ου τελικού της Basket League, έξω από σύνδεσμο οπαδών του τριφυλλιού στον Γέρακα. Έπεσαν μολότοφ!

Πιο συγκεκριμένα, περίπου 30 οπαδοί των ερυθρόλευκων βρέθηκαν στο σημείο επί της Λεωφόρου Μαραθώνος και μεταξύ άλλων έριξαν και βόμβες μολότοφ!

Εκείνη την ώρα μέσα στον σύνδεσμο ήταν οπαδοί του Παναθηναϊκού, αλλά δεν σημειώθηκαν τραυματισμοί. Σημειώνεται ότι η επίθεση λίγη ώρα πριν το τζάμπολ στην αναμέτρηση των «πρασίνων» με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, στο τέταρτο ματς για τους τελικούς της Basket League.

Μετά την επίθεση οι δράστες εξαφανίστηκαν και αστυνομικοί τους ακολούθησαν. Ήδη έχει γίνει μία προσαγωγή στην οδό Λουκάρεως και άλλοι τέσσερις προσήχθησαν στο Γκύζη.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88: Μπρέικ στο ΣΕΦ και ο τίτλος θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 88-85 στο ΣΕΦ στον τέταρτο τελικό της Basket League και έμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου. Οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 2/2 και όλα θα κριθούν σε πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία στα σουτ, ανέβασαν γρήγορα το σκορ. Μετά από πολλές εναλλαγές όμως, οι Πειραιώτες κατάφεραν να “τρέξουν” ένα μικρό σερί, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 22-17. Γουόκαπ και Παπανικολάου οδήγησαν σε αυτό το διάστημα επιθετικά τον Ολυμπιακό, ενώ για τους “πράσινους”, ο Μήτογλου με τον Ναν έδωσαν λύσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε όμως περισσότερα λάθη και η ομάδα του Μπαρτζώκα τα εκμεταλλεύτηκε πλήρως για να αυξήσει τη διαφορά του. Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο και με δύο τρίποντα έβαλε “φωτιά” στο ΣΕΦ, για το 39-27 των “ερυθρόλευκων”, αλλά οι “πράσινοι” απάντησαν με δικό τους 5-0 σερί και πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα. Ο Ολυμπιακός έφθασε στη συνέχεια ξανά στο +10, αλλά ένα “τρελό” buzzer beater τρίποντο του Γκραντ, σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, διαμόρφωσε το 51-44 του ημίχρονου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει γρήγορα ξανά ντέρμπι το ματς. Με ένα φοβερό σερί 10-0, οι “πράσινοι” επανήλθαν πλήρως στο παιχνίδι και μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 56-54. Ο Κάνααν με δύο τρίποντα “κράτησε” τους Πειραιώτες στο μομέντουμ του “τριφυλλιού”, αφού είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και ο Ναν για την ομάδα του Αταμάν. Η περίοδος ολοκληρώθηκε έτσι με το ισόπαλο 64-64.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 70-70, για να ακολουθήσει όμως ένα προσωπικό σόου του Ναν, που έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 (81-73).