Σε μια παλαιότερη συνέντευξη που είχε παραχωρήσει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, είχε αποκαλύψει στους Αμερικανούς πως όνειρό του όταν σταματήσει το μπάσκετ είναι να χαθεί απ’ τη δημοσιότητα και να μείνει μόνιμα σε ένα ελληνικό νησί. Σε ποιο; Αυτό ουσιαστικά το απάντησε στην FIBA. Λίγο πριν το μεγάλο ραντεβού των Ολυμπιακών Αγώνων, η Παγκόσμια Ομοσπονδία έκανε το συγκεκριμένο ερώτημα στους Έλληνες διεθνείς.
Τους ρώτησε δηλαδή ποιο νησί προτιμούν περισσότερο. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέλεξε την Πάρο. Σε μια επιλογή που δεν ξαφνιάζει καθώς είναι απ’ τα διασημότερα ελληνικά νησιά.
Ο Τόμας Γουόκαπ απάντησε τη Σύμη, Ντίνος Μήτογλου και Βασίλης Τολιόπουλος διάλεξαν την Κρήτη, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο διαφώνησε με τον αδερφό του επιλέγοντας τη Μήλο. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης λόγω καταγωγής προτίμησε την Κύθνο.
Some of the best summer destinations? 🏝️#Paris2024 x #Basketball pic.twitter.com/deAYO9GndL
— FIBA (@FIBA) July 21, 2024
newsbomb.gr