Γουίλλιαμ Σαίξπηρ
«Πολλή φασαρία για το τίποτα»
Κωμωδία
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ
Μετάφραση – Διασκευή – Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Κυριακού
Δραματουργία – Κινησιογραφία: Κατερίνα Μπιλάλη
Σκηνικά – Κοστούμια: Κατερίνα Τσακότα
Φωτισμοί: Παναγιώτης Μανούσης
Πρωτότυπη Μουσική: Ανθή Γουρουντή
Χορογραφία – Βοηθός Σκηνοθέτη: Φιλιππία Κοντογιαννακοπούλου
Φωνητική προετοιμασία: Κλεοπάτρα Παπαχειμώνα
Βοηθός Σκηνογράφου-Ενδυματολόγου: Μελίνα Κονταρίνη
Επεξεργασία – Σχεδιασμός ήχων: Γιώργος Κασσαβέτης
Φωτογραφίες: Φανή Τουμπουλίδου
Σχεδιασμός αφίσας: [βιβλιοτεχνία]
Προβολή και Επικοινωνία: Αγλαΐα Παγώνα
Παραγωγή: «THEARTES» Α.Μ.Κ.Ε. – Ε.Τ.Π. «ΕΝΤΡΟΠΙΑ»
Διανομή:
Κατερίνα Μπιλάλη
Κωνσταντίνος Κυριακού
Ανδρέας Κωνσταντινίδης
Ανδρομάχη Μαρκοπούλου
Λευτέρης Παπακώστας
Κατερίνα Παρισσινού
Μικαέλα Δανά
Συμμετέχουν φιλικά τα μέλη του Libro Coro:
Μάκης Ψαραδέλης, Δημητρής Κολοσιώνης,
Μαρία Αμπραχαμιάν, Ελεάννα Τζίτζη, Μαργιάννα Τζίτζη.
Η παράσταση επιχορηγήθηκε από το ΥΠ.ΠΟ.Α..
Η Θεατρική Εταιρεία THEARTES και η Εταιρεία Τεχνών Πειραιά Εντρο-πία παρουσιάζουν την κωμωδία του Γουίλλιαμ Σαίξπηρ “Πολλή φασαρία για το τίποτα”! Παράσταση που θα παίζεται από το Σάββατο 19 Φεβρουα-ρίου 2022, κάθε Σάββατο στις 21:00 και κάθε Κυριακή στις 18:00, στο Θέατρο Μεταξουργείο.
Στο Πολλή φασαρία για το τίποτα ο Σαίξπηρ δραματοποιεί ένα πολύ α-ρεστό του θέμα, που δεν είναι άλλο από τον έρωτα, ο οποίος καταλήγει σε έναν θεμελιακό θεσμό του κοινωνικού οικοδομήματος όπως είναι ο γάμος. Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο δρόμος που οδηγεί στην αίσια έκβαση του γαμήλιου δεσίματος των δύο ερωτευμένων ζευγαριών του έργου, γίνεται με πολλή φασαρία.
Ο μεγαλοφυής Σαίξπηρ, με την πρωτοποριακή γραφή του, δεν έγραψε αυτό το έργο σαν μία απλή κωμωδία, επιχειρεί να συνθέσει μια τολμηρή αλ-χημεία, αναμειγνύοντας σε σωστές δόσεις το κωμικό με το τραγικό στοιχείο, το υψηλό με το γκροτέσκο, την ψυχή με τις αισθήσεις, όπως κάνει και ο Μπρεχτ στα θεατρικά του έργα.
Ορμώμενοι από τη σύζευξη της σαιξπηρικής προ-αποστασιοποίησης (Pre-Verfremdungseffekt), της μπρεχτικής αποστασιοποίησης (Verfrem-dungseffekt) και της μεταμοντέρνας μετα-αποστασιοποίησης (Post-Verfremdungseffekt), η παράστασή μας αποδίδεται σε μια αντιστοιχία του “θεάτρου εν θεάτρω”, ως ένα “παιχνίδι μέσα στο παιχνίδι” (στην αγγλική γλώσσα: “play in play”), με στοιχεία εξπρεσιονιστικά -για την ακρίβεια, ρεα-λιστικά-εξπρεσιονιστικά, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό- δηλαδή με τη χρήση ενός μεταμοντέρνου τρόπου απόδοσης του μπρεχτικού Υψηλού Ύφους (Großes Stil).
Έναρξη παραστάσεων: Σάββατο, 19 Φεβρουαρίου 2022
Ημέρες και ώρες παράστασης: Σάββατο 21:00 & Κυριακή 18:00
Διάρκεια παράστασης: 100΄ (χωρίς διάλειμμα)
Τιμή εισιτηρίου: 12€ (γενική είσοδος), 10€ (φοιτητικό, ομαδικό) 5€ (ατέ-λειες, ΑμεΑ, ανέργων)
Προπώληση εισιτηρίων: viva.gr
Θέατρο Μεταξουργείο
Ακαδήμου 14 & Κεραμεικού, τηλέφωνο: 21 0523 4382