Γέμισε παιδικές φωνούλες και ευωδιές από τις αγκαλιές των γιαγιάδων μας η αίθουσα του “Φίλιππος Καβουνίδης” ,στην παρουσίαση του βιβλίου” Τι άρωμα φοράς γιαγιά;” της Βαρβάρας Βαγιάκου Βλαχοπούλου.
Η Πρόεδρος ΛΕΡ, Εύη Γκατσοπούλου, καλωσορίζοντας τόνισε τον ουσιαστικό ρόλο της γιαγιάς και του παππού στην ελληνική οικογένεια. Η παιδική ομάδα χορού τραγούδησε και χόρεψε παιχνιδοτράγουδα, ενώ αμέσως μετά το κάθε παιδί προσέφερε μαζί με την αγάπη του ένα λουλούδι στη γιαγιά του!
Ακολούθησε η παρουσίαση των εκλεκτών ομιλητριών από τη συνέφορο Δημοσίων Σχέσεων, Κατερίνα Μήλα.Αμέσως μετά η κριτικός Έφη Κάμφωνα, η φιλόλογος, Άννα Κυριακάκη και η συγγραφέας πλημμύρισαν το χώρο και το κοινό με εικόνες, μνήμες, ευαισθησία, τρυφερότητα, που απορρέουν από τη σχέση εγγονής γιαγιάς μέσα από τις σελίδες του βιβλίου.
Η ηθοποιός, Λίλη Καλεογεώργου, διάβασε αποσπάσματα από το βιβλίο και το απόγευμα έκλεισε με γλυκιές γεύσεις σαν αυτές από τα χέρια των γιαγιάδων μας.
Την εκδήλωση τίμησαν ο Δήμαρχος Ραφήνας Πικερμίου, κ.Μπουρνούς, οι βουλευτές, κ Βλάχος και κ.Οικονόμου, η υποψήφια περιφερειακή σύμβουλο, κ. Στεφανίδη, ο αντιδήμαρχος, κ Κάρλος, η δημοτική σύμβουλος, κ.Τσεβά και ο υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος, κ. Ρήγος, η τ.Πρόεδρος του ΛΕΡ, Χριστίνα Παναγιώτου, πλήθος φίλων και μελών του ΛΕΡ.