Γιορταστικό, γεμάτο σχέδια και πλάνα για τη νέα χρονιά ήταν το πρώτο μάθημα στο τμήμα Καλλιτεχνικών κατασκευών και κοσμήματος ΛΕΡ. Η δασκάλα του τμήματος, Άννα Κυριακάκη, καλωσορίζει τη νέα χρονιά:
“Εμείς,στο Τμήμα Καλλιτεχνικών κατασκευών και κοσμήματος του Λυκείου των Ελληνίδων Ραφήνας, αντί για την καθιερωμένη πρωτοχρονιάτικη πίτα, κόψαμε και φάγαμε βεβαίως σιμιγδαλένιο χαλβά με καβουρδισμένα αμύγδαλα ,μπόλικες σταφίδες ,πασπαλισμενον με κανέλα Κεϋλάνης.Αν ρωτάτε δε για το φλουρί,ναι, υπήρχε κόσμημα του Γιάννη Τσαλαπατη, ρίξαμε κλήρο και τυχερή ήταν η Καίτη μας.
Καλή χρονιά, υγεία, αγάπη και χαρά σε όλον τον κόσμο και στην ομάδα μας!!!”