Απεργιακός ξεσηκωμός. Την Τετάρτη 9 Νοέμβρη κανείς για δουλειά, όλοι στις συγκεντρώσεις, είναι το αγωνιστικό μήνυμα που έρχεται από όλες τις περιοχές της χώρας.
Μέχρι και την τελευταία στιγμή Ομοσπονδίες, Εργατικά Κέντρα και Σωματεία με πολύμορφη δράση δίνουν τη μάχη με το απεργιακό κάλεσμα προκειμένου με τη μαζική συμμετοχή στην απεργία και στις απεργιακές συγκεντρώσεις να δοθεί απάντηση στην κοροϊδία των voucher, των pass και των …καλαθιών δίχως πάτο.
Παράλληλα στέλνουν το μήνυμα κλιμάκωσης του αγώνα για αυξήσεις στους μισθούς, κατάργηση του ΦΠΑ σε βασικά αγαθά, ρεύμα και καύσιμα φτηνά για τον λαό.
«Καμιά αναμονή. Ξεσηκωμός. Να μην πληρώσει ξανά ο Λαός». Στο λύκειο Ραφήνας το σωματείο εκπαιδευτικών η Ε ΕΛΜΕ Αν. Αττικής καλει τους συναδέλφους σε απεργιακή κινητοποίηση στις 9 Νοεμβρίου με πανό που αναρτήθηκε στους τοίχους του σχολείου.