«Το Ταξίδι» επιστρέφει στον τόπο της συγγραφής του. Η παρουσίαση πρωτότυπη (και ανεπανάληπτη) από τη φίλη, φιλόλογο Λίτσα Ρίζου.
Η ζωγράφος Σταυρούλα Βελισσαροπούλου, δημιουργός των 18 ξεχωριστών έργων, που στολίζουν ως βινιέτες την αρχή κάθε κεφαλαίου, περιγράφει την έμπνευση, την προετοιμασία και τον τρόπο της συνεργασίας της με τον συγγραφέα.
Ο γιατρός Κυριάκος Θεοφίλου (η βάφτισή του από τον δήμαρχο Πάφου Χριστόδουλο Γαλατόπουλο ζωντανεύει στις σελίδες του μυθιστορήματος), αναθυμάται την Κύπρο στην οποία μεγάλωσε ενώ η ηθοποιός Νανά Νικολάου διαβάζει χαρακτηριστικά αποσπάσματα.
Την εκδήλωση θα κλείσει ο Μανώλης Ζέρβας με Κυπριακά τραγούδια και τραγούδια για την Κύπρο.
Για όσους βρίσκονται μακριά ή δυσκολεύονται να έρθουν στη βιβλιοθήκη της «Προόδου» η παρουσίαση θα μεταδίδεται ζωντανά από το Bookia.gr