Σήμερα τιμήθηκε στο Πικέρμι η μνήμη των 54 αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης, που τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής απαγχόνισαν τέτοιες μέρες τον Ιούλιο του 1944.
Την οργάνωση της τελετής μνήμης όπως κάθε χρόνο είχε η Αδελφότητα των συγγενών των θυμάτων με την βοήθεια του Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου.
Ο Δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου Βασίλης Πιστικίδης κατέθεσε στεφάνι και στον χαιρετισμό του αναφέρθηκε στο ιστορικό εκείνων των ημερών, στην δράση των ανταρτών της περιοχής και των τοπικών ομάδων αντίστασης όπως και στο μπλόκο της Ραφήνας την ημέρα της Αγίας Μαρίνας.
Επίσης έδωσε πληροφορίες για τους 4 αντιστασιακούς από τη περιοχή της Ραφήνας, που οι Γερμανοί στρατιώτες τους συμπεριέλαβαν στον αρχικό κατάλογο των 50 προς εκτέλεση αγωνιστών.
Μεταξύ των παρευρεθέντων ήταν ο Αντιπεριφερειάρχης Αν. Αττικής κ. Π. Φιλίππου, ο Πρόεδρος του ΔΣ Ραφήνας-Πικερμίου κ. Δημ. Μισοκοίλης, οι δημοτικοί σύμβουλοι κ. Χ. Τσαλαπατάνης, και κ. Ν. Στεφανίδης,, κ. Ν. Δάρδαλης καθώς και εκπρόσωποι αντιστασιακών οργανώσεων.