Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε για τον 3ο αγώνα των μπαράζ ανόδου στην Γ´Εθνική η Θύελλα Ραφήνας κόντρα στον Ιάλυσο στο γήπεδο “Παναγιώτης Σκούφος” με την διαφορά στην βαθμολογία σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα να παραμένει στους δύο βαθμούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιάλυσο να μπαίνει πολύ δυνατά, να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να έχει εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας ενώ η Θύελλα ήταν νωθρή και έμοιαζε ασύνδετη αφού το κέντρο έμοιαζε αποκομμένο από της άλλες γραμμές.
Οι παίκτες της ομάδας της Ρόδου έφταναν εύκολα στην περιοχή του Κατσιούλη και όποτε είχαν την ευκαιρία δοκίμαζαν τα πόδια τους με τα σουτ να σταματάνε στον τερματοφύλακα των “λιγνιτορύχων” ή να καταλήγουν άουτ. Σιγά σιγά η Θύελλα προσπαθούσε να βρει τα πατήματα της και στο 21’να κάνει την πρώτη της ευκαιρία με ένα σουτ του Αθανασόπουλου που κατέληξε λίγο άουτ.
Το πρώτο ημίχρονο όμως είχε έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν ο Ιάλυσος που ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με ένα άπιαστο σουτ του Σταύλα έξω από την περιοχή που βρήκε στο δεξί δοκάρι του Κατσιούλη και αναπαύτηκε στα δίχτυα, κάνοντας το σκορ 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Θύελλα ανέβασε στροφές και πίεσε πολύ τον Ιάλυσο ο οποίος δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε αυτή την πίεση και στο 68´ ο Χαρακτίδης από εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στο 1-1 και έδωσε “φτερά” στα πόδια των συμπαικτών του.
Η ομάδα του Τσιγκούλη έπαιζε σαφώς καλύτερα και κυνηγούσε το τέρμα που θα της δώσει την νίκη, όμως ο Ιάλυσος κατάφερε και έκανε ένα ξέσπασμα με απανωτές φάσεις όμως εκεί μίλησε η μεγάλη ποιότητα του Φάνη Κατσιούλη ο οποίος στο 80′ έβγαλε εξαιρετικά σε κόρνερ ένα πολύ καλό σουτ το οποίο πήγαινε κατευθείαν μέσα.
Στην εκτέλεση του κόρνερ όμως ο Σερέτης χτύπησε την μπάλα με τον χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα της μεγάλης περιοχής. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Σταύλας πήρε την μπάλα και εκτέλεσε το πέναλτι με τον Κατσιούλη να τον “ψαρεύει” και να διώχνει την μπάλα από την περιοχή του.
Δείτε την απόκρουση του Κατσιούλη στο πέναλτι του Σταύλα
Η Θύελλα πίεσε αρκετά όμως δεν κατάφερε να πετύχει το τέρμα την νίκης και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο για την άνοδο αφού χρειάζεται τρεις νίκες στα επόμενα τρία παιχνίδια.
Ενημερώνουμε ότι το άλλο παιχνίδι Ζευγωλατιό- Ακράτητος έληξε 3-0.
Θύελλα Ραφήνας : Κατσιούλης, Μπαξεβάνης(64’Δυμοσπύρος), Τσέλιος, Σερέτης, Τασσόπουλος, Ντούνης, Χαρακτίδης, Γεραγωτέλης(81’Μαργιέτης), Καζαντζής, Κατσούγκρης, Αθανασόπουλος(64’Προδρόμου)
Γ.Α.Σ. Ιάλυσος : Λουτριώτης, Σταυλάς, Παφιάκης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Αθανασίου, Ρεκλείτης, Χατζηλιόντας (87’ Μαλλιάκας), Σπάρταλης (72’ Καρπαθάκης), Χατζηφούντας, Μαθιός (85’ Χειμωνέττος).
Βαθμολογία:
1.Γ.Α.Σ. Ιάλυσος 7
2.Θύελλα Ραφήνας 5
3.Α.Ο. Ζευγολατιού 3
4.Ακράτητος 1
Στέλιος Ανδρικάκης