Ο Δήμαρχος Ραφήνας – Πικερμίου Βασίλης Πιστικίδης παρακολούθησε την Τρίτη 23 Ιουνίου 2015 στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο-Μέγαρο Παλαιάς Βουλής την ημερίδα «Τα οικονομικά των Ελληνικών Δήμων στο Ευρωπαϊκό Περιβάλλον».
Η ημερίδα διοργανώθηκε από την Επιτροπή Οικονομικών της ΚΕΔΕ, σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Δήμων και Περιφερειών CEMR.
Ομιλητής, μεταξύ άλλων, ήταν και ο Γενικός Γραμματέας του CEMR, Frederic Vallier, που παρουσίασε μελέτη για την οικονομική κατάσταση των Δήμων στην Ελλάδα.
Την ημερίδα παρακολούθησαν στελέχη της αυτοδιοίκησης από όλη την Ελλάδα και όπως προείπαμε ο Δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου Βασίλης Πιστικίδης που είναι μέλος της Επιτροπής Οικονομικών της ΚΕΔΕ.