Δεν παρατηρήθηκαν τα φαινόμενα με τις τεράστιες ουρές που βλέπουμε από το πρωί στις τηλεοράσεις, στην Ραφήνα και συγκεκριμένα στην Τράπεζα Alpha Bank όπου οι συνταξιούχοι προσήλθαν για να πάρουν τις συντάξεις του.
Η μικρή ουρά που έχει σχηματιστεί και παρατηρείται στις φωτογραφίες δεν είναι από τους συνταξιούχους αλλά από πελάτες της τράπεζας που πήγαν για να βγάλουν τα χρήματα που μπορούν από τα μηχάνημα του ΑΤΜ.
Αν μη τι άλλο δεν ταλαιπωρήθηκε ο κόσμος, όπως παρατηρήθηκε σε άλλα μέρη.
Η Alpha Bank πάντως συστήνει να τηρείται η αλφαβητική σειρά με βάση το αρχικό του Επωνύμου αλλά αναφέρει ότι θα εξυπηρετήσει συνταξιούχους που ενδεχομένως περιμένουν στην ουρά και δεν είχαν ενημερωθεί.
Tα καταστήματα που λειτουργούν σήμερα θυμίζουμε είναι για συνταξιούχους που δεν έχουν χρεωστική κάρτα και μόνο για την ανάληψη της σύνταξης τους μέχρι 120 ευρώ.
Η είσοδος στα καταστήματα που είναι ανοικτά,γίνεται με δικαιολογητικά που έχουν ανακοινώσει οι τράπεζες.